Year, Site, Entries | | Medalists |
1997 [6][7]
Hammamet, Tunisia
74 teams
| 1. | Burgay Leandro Burgay (ITA), Dano De Falco (ITA), Marcin Leśniewski (POL), Carlo Mariani (ITA), Krzysztof Martens (POL) |
2. | Jassem Krzysztof Jassem, Ireneusz Kowalczyk, Piotr Tuszyński, Marek Witek (Poland) |
3. | Gardynik Grzegorz Gardynik, Michał Kwiecień, Tomasz Przybora, Jacek Pszczoła (Poland) |
|
2000 [8][9]
Southampton, Bermuda
73
| 1. | Meltzer Cezary Balicki (POL), Rose Meltzer (USA), Alan Sontag (USA), Peter Weichsel (USA), Adam Żmudziński (POL) |
2. | Milner Fred Gitelman (CAN), Marc Jacobus (USA), Bobby Levin (USA), Reese Milner (USA), Brad Moss (USA) |
3. | Mihov V. Kalin Karaivanov, Vladimir Mihov, Ivan Nanev, Borislav Popov, Jerry Stamatov, Roumen Trendafilov (Bulgaria) |
|
2001 [10][11]
Paris, France
74
| 1. | Brachman Diego Brenner (BRA), Gabriel Chagas (BRA), Geoff Hampson (USA), Mike Passell (USA), Michael Seamon (USA), Eddie Wold (USA) |
2. | Bureau Danièle Allouche-Gaviard, Cyril Bureau, Vanessa Reess, Philippe Selz, Patrick Sussel (France) |
3. | Grinberg Yoram Aviram, Michael Barel, Ilan Herbst, Ophir Herbst, Doron Yadlin, Israel Yadlin (Israel) |
|
2003 [12][13]
Monte Carlo, Monaco
74
| 1. | Lavazza Andrea Buratti, Leandro Burgay, Mario D'Avossa, Guido Ferraro, Massimo Lanzarotti, Carlo Mariani (Italy) |
2. | Zhuang FU Zhong, SHI Haojun, WANG Weimin, Jack Zhao, ZHUANG Zejun (China) |
3. | Jansma Simon de Wijs, Jan Jansma, Bauke Muller, Louk Verhees (Netherlands) |
|
2005 [14][15]
Estoril, Portugal
134
| 1. | Schneider Grant Baze (USA), Piotr Gawryś (POL), Marcin Leśniewski (POL), Peter Schneider (USA) |
2. | Spector Bart Bramley, Björn Fallenius, Mark Feldman, Chip Martel, Warren Spector, Roy Welland (USA) |
3. | 777 Alexander Dubinin, Andrei Gromov, Jouri Khokhlov, Max Khven (Russia) |
|
2007 [16][17]
Shanghai, China
148
| 1. | Zimmermann Michel Bessis (FRA), Thomas Bessis (FRA), Fulvio Fantoni (ITA), Franck Multon (FRA), Claudio Nunes (ITA), Pierre Zimmermann (SUI) |
2. | Russia Cezary Balicki (POL), Alexander Dubinin (RUS), Andrei Gromov (RUS), Victoria Gromova (RUS), Tatiana Ponomareva (RUS), Adam Żmudziński (POL) |
3. | Germany Open Tomek Gotard (GER), Jacek Leśniczak (POL), Josef Piekarek (GER), Alexander Smirnov (GER) |
|
2009 [18][19]
São Paulo, Brazil
68
| 1. | Zimmermann Cezary Balicki (POL), Geir Helgemo (NOR), Tor Helness (NOR), Franck Multon (FRA), Pierre Zimmermann (FRA), Adam Żmudziński (POL) |
2. | Apreo Logistic Poland Krzysztof Buras (POL), Piotr Gawryś (POL), Jacek Kalita (POL), Krzysztof Kotorowicz (POL), Grzegorz Narkiewicz (POL), Jacek Pszczoła (USA) |
3. | Deutschland Michael Gromöller, Andreas Kirmse, Josef Piekarek, Alexander Smirnov (Germany) |
|
2011 [20][21]
October 15–29
Veldhoven, Netherlands
151 teams
| 1. | Israel Juniors Alon Birman, Lotan Fisher, Gal Gerstner, Moshe Meyuchas, Dror Padon, Ron Schwartz (Israel) |
2. | OZ Open Nabil Edgtton, John Paul Gosney, Hugh Grosvenor, Sartaj Hans, Tony Nunn, George Bilski (Australia) |
3. | Parimatch Andrey Gromov, Yury Khiuppenen, Jouri Khokhlov, Vadim Kholomeev, Mikhail Krasnosselski, Georgi Matushko (Russia) |
|
2013 [22]
September 24–29
Nusa Dua, Indonesia
102 teams
| 1. | Gordon David Berkowitz, Jacek Pszczoła, Pratap Rajadhyaksh, Michael Seamon, Alan Sontag, Mark Gordon (PC), Susie Miller (Coach) |
2. | SAIC VW Dai Jianming, Shao Zi Jian, Yang Lixin, Zhuang Zejun, Hu Mao Yuan, Liu Yi Qian, Zhang, Jiangliang (NPC), Cai Longgen (Coach). |
3. | White House Jan Jansma, Richard Ritmeijer, Magdalena Ticha, Gert-Jan Paulissen (PC) |