Year |
Men's singles |
Women's singles |
Men's doubles |
Women's doubles |
Mixed doubles |
1907 |
George Alan Thomas |
No competition |
George Alan Thomas R. G. P. Hunter |
F. A. Todd V. I. Todd |
George Alan Thomas G. L. Murray |
1908 |
Frank Chesterton |
Frank Chesterton Hugh Comyn |
Meriel Lucas G. L. Murray |
Frank Chesterton Meriel Lucas |
1909 |
George Alan Thomas |
George Alan Thomas Hugh Comyn |
George Alan Thomas G. L. Murray |
1910 |
1911 |
Edward Hawthorn Guy A. Sautter |
V. I. Todd H. C. A. Longmuir |
George Alan Thomas W. S. Gill |
1912 |
George Alan Thomas Stewart Marsden Massey |
Guy Sautter D. B. Drinkwater |
1913 |
Lavinia Clara Radeglia |
James Crombie H. J. H. Inglis |
Lavinia Clara Radeglia W. S. Gill |
George Alan Thomas Lavinia Clara Radeglia |
1914 |
George Alan Thomas Frank Chesterton |
Lavinia Clara Radeglia K. M. Cochrane |
1915– 1920 |
No competition due to World War I |
1921 |
George Alan Thomas |
Lavinia Clara Radeglia |
R. A. J.Goff Frank Devlin |
E. G. Petterson D. M. Aitken |
George Alan Thomas Lavinia Clara Radeglia |
1922 |
No competition |
1923 |
William Swinden |
George Alan Thomas Herbert Uber |
Hazel Hogarth Kitty McKane |
George Alan Thomas Margaret Tragett |
1924 |
Gordon 'Curly' Mack |
Margaret Tragett |
Gordon 'Curly' Mack R. A. J. Goff |
Margaret Tragett E. F. Stewart |
1925 |
George Alan Thomas |
George Alan Thomas Herbert Uber |
Herbert Uber Marian Horsley |
1926 |
Margaret Tragett C. T. Duncan |
George Alan Thomas Margaret Tragett |
1927 |
Albert Harbot |
Freda Barrett |
Violet Elton Freda Barret |
Ian Maconachie Marion Armstrong |
1928 |
Ian Maconachie |
Margaret Tragett |
Ian Maconachie H. E. B. Neilson |
Margaret Tragett E. F. C. MacDonald |
1929 |
Thomas P. Dick |
Freda Barrett |
Thomas P. Dick Frank Hodge |
Freda Barrett Marian Horsley |
James Barr C. T. Duncan |
1930 |
Willoughby Hamilton |
Marian Horsley |
Arthur Hamilton Willoughby Hamilton |
Margaret Tragett C. T. Duncan |
Arthur Hamilton Mavis Hamilton |
1931 |
Raymond White |
Betty Uber |
K. G. Livingstone Raymond White |
Marian Horsley Betty Uber |
Thomas P. Dick Marian Horsley |
1932 |
Willoughby Hamilton |
Mavis Hamilton |
Arthur Hamilton Willoughby Hamilton |
Margaret Tragett C. T. Duncan |
Willoughby Hamilton M. Story |
1933 |
Donald Hume |
Alice Woodroffe |
Thomas Boyle James Rankin |
Marian Horsley Brenda Speaight |
Donald Hume Betty Uber |
1934 |
Willoughby Hamilton |
Mavis Hamilton |
Willoughby Hamilton Ian Maconachie |
Ian Maconachie Marian Horsley |
1935 |
C. H. Whittaker |
Thelma Kingsbury |
Donald Hume Raymond White |
Marje Henderson Thelma Kingsbury |
Donald Hume Betty Uber |
1936 |
Thomas Boyle James Rankin |
Ian Maconachie Thelma Kingsbury |
1937 |
Ralph Nichols |
Daphne Young |
Ralph Nichols Ian Maconachie |
1938 |
Thomas Boyle |
Betty Uber |
Thomas Boyle James Rankin |
Olive Wilson Betty Uber |
Ian Maconachie Betty Uber |
1939 |
Ralph Nichols |
Thomas Boyle J. W. McGarry |
Diana Doveton Betty Uber |
Raymond White Betty Uber |
1940– 1946 |
No competition due to World War II |
1947 |
Noel Radford |
M. G. Welsh |
Ralph Nichols Ian Maconachie |
Bessie Shearlaw C. B. Alison |
Ralph Nichols Bessie Shearlaw |
1948 |
Q. M. Allen |
T. L. Henry Frank Peard |
Q. M. Allen Betty Uber |
James Rankin Betty Uber |
1949 |
Frank Peard |
1950 |
Ralph Nichols Barron Renton |
1951 |
Eddy B. Choong |
Elisabeth O'Beirne |
Eddy L. Choong Eddy B. Choong |
Queenie Weber Betty Uber |
H. J. Wingfield Betty Uber |
1952 |
Heah Hock Aun |
Elisabeth O'Beirne E. F. Andrews |
Heah Hock Aun G. F. Saunders |
1953 |
Eddy B. Choong |
Nancy Horner |
Queenie Allen-Weber Nancy Horner |
Eddy L. Choong Nancy Horner |
1954 |
Jeffrey Robson |
Iris Cooley |
J. D. McColl Tony Jordan |
Iris Cooley June White |
Tony Jordan June White |
1955 |
James Doyle |
Frank Peard James Fitzgibbon |
John Best Iris Cooley |
1956 |
J. D. McColl |
Warwick Shute John Best |
Iris Cooley June Timperley |
Tony Jordan June Timperley |
1957 |
Eddy B. Choong |
Tonny Ahm |
Eddy B. Choong Oon Chong Teik |
Tonny Ahm T. Peterson |
A. I. McIntyre E. McKenzie |
1958 |
Oon Chong Jin |
Heather Ward |
Hugh Findlay Oon Chong Jin |
Iris Rogers June Timperley |
John Best Iris Rogers |
1959 |
Robert McCoig |
Wilma Tyre |
Tony Horden Donald Ross |
Wilma Tyre Maggie McIntosh |
Robert McCoig Wilma Tyre |
1960 |
Trevor Coates |
Inge Haselsteen |
Hugh Findlay Ronald Lockwood |
Tonny Holst-Christensen Inge Hasselsteen |
Tony Jordan June Timperley |
1961 |
Charoen Wattanasin |
Judy Hashman |
Robert McCoig Frank Shannon |
Sue Peard Judy Hashman |
Robert McCoig Wilma Tyre |
1962 |
Ursula Smith |
Charoen Wattanasin J. Lim |
Ursula Smith Margaret Barrand |
1963 |
Robert McCoig |
Mary O'Sullivan |
Robert McCoig Frank Shannon |
Mary O'Sullivan Yvonne Kelly |
Mac Henderson Catherine Dunglison |
1964 |
Ursula Smith |
Colin Beacom Kenneth Derrick |
Angela Bairstow Margaret Barrand |
Tony Jordan Patricia Page |
1965 |
Richard Purser |
Muriel Ferguson |
Robert McCoig Frank Shannon |
Catherine Dunglison Wilma Reid |
Robert McCoig Wilma Reid |
1966 |
Lee Kin Tat |
Angela Bairstow |
Roger Mills David Horton |
Angela Bairstow Margaret Barrand |
Tony Jordan Jenny Horton |
1967 |
Muriel Ferguson |
Robert McCoig Mac Henderson |
Jenny Horton Gillian Perrin |
David Horton Jenny Horton |
1968 |
Robert McCoig |
Ursula Smith |
David Eddy Roger Powell |
Jenny Horton Ursula Smith |
Tony Jordan Sue Pound |
1969 |
Oon Chong Hau |
Margaret Boxall |
Ray Sharp Paul Whetnall |
Margaret Boxall Susan Whetnall |
Roger Mills Susan Whetnall |
1970 |
Paul Whetnall |
David Horton Elliot Stuart |
Roger Mills Gillian Perrin |
1971 |
Derek Talbot |
Gillian Gilks |
Gillian Gilks Margaret Beck |
Roger Mills Gillian Gilks |
1972 |
Ray Stevens |
Margaret Beck |
Robert McCoig Fraser Gow |
Gillian Gilks Bridget Cooper |
Derek Talbot Gillian Gilks |
1973 |
Colin Beacom |
Joanna Flockhart |
Jim Ansari John Britton |
Nora Gardner Barbara Giles |
Fraser Gow D. Stewart |
1974 |
Paul Whetnall |
Margaret Beck |
Punch Gunalan Tom Bacher |
Margaret Boxall Susan Whetnall |
Paul Whetnall Nora Gardner |
1975 |
R. Livingstone |
Marjan Luesken |
Derek Talbot Elliot Stuart |
Marjan Luesken Nora Gardner |
Elliot Stuart Nora Gardner |
1976 |
Paul Whetnall |
Gillian Gilks |
Ray Stevens Mike Tredgett |
Gillian Gilks Susan Whetnall |
Derek Talbot Gillian Gilks |
1977 |
Rob Ridder |
Marjan Ridder |
Rob Ridder Piet Ridder |
Marjan Ridder Hanke de Kort |
Billy Gilliland Joanna Flockhart |
1978 |
Derek Talbot |
Jane Webster |
Derek Talbot Mike Tredgett |
Jane Webster S. Whittaker |
1979 |
Andy Goode |
John Britton Gary Higgins |
Jane Webster Karen Puttick |
1980 |
Paul Whetnall |
Paula Kilvington |
Ray Stevens Mike Tredgett |
Karen Bridge Paula Kilvington |
Mike Tredgett Karen Chapman |
1981 |
Nick Yates |
Gillian Gilks |
Andy Goode Gary Scott |
Gillian Gilks Paula Kilvington |
Billy Gilliland Gillian Gilks |
1982 |
Morten Frost |
Lene Køppen |
Billy Gilliland Dan Travers |
Gillian Gilks Gillian Clark |
1983 |
Sally Podger |
Karen Beckman Barbara Sutton |
Morten Frost Nettie Nielsen |
1984 |
Morten Frost Jesper Helledie |
Barbara Beckett Alison Fulton |
Billy Gilliland Gillian Gowers |
1984 |
Zhao Jianhua |
Kirsten Larsen |
Andy Goode Nigel Tier |
Karen Chapman Jane Webster |
Billy Gilliland Karen Chapman |
1985 |
Sze Yu |
Christine Magnusson |
Mark Christiansen Michael Kjeldsen |
Dorte Kjaer Nettie Nielsen |
Billy Gilliland Gillian Gowers |
1986 |
Steve Baddeley |
Jesper Knudsen Henrik Svarrer |
Andy Goode Fiona Elliott |
1987 |
Jens Peter Nierhoff |
Fiona Elliott |
Jens Peter Nierhoff Michael Kjeldsen |
Gillian Gowers Helen Troke |
Thomas Lund Gitte Paulsen |
1988 |
Morten Frost |
Christine Magnusson |
Henrik Svarrer Claus Thomsen |
Gillian Clark Sara Sankey |
Pär-Gunnar Jönsson Maria Bengtsson |
1989 |
Kirsten Larsen |
Max Gandrup Thomas Lund |
Gillian Gowers Gillian Clark |
Jon Holst-Christensen Gillian Gowers |
1990 |
Ib Frederiksen |
Helen Troke |
Pär-Gunnar Jönsson Peter Axelsson |
Maria Bengtsson Catrine Bengtsson |
Jon Holst-Christensen Grete Mogensen |
1991 |
Darren Hall |
Lim Xiao Qing |
Jon Holst-Christensen Thomas Lund |
Christine Magnusson Lim Xiao Qing |
1992 |
Pontus Jäntti |
Peter Axelsson Pär-Gunnar Jönsson |
Jan-Eric Antonsson Astrid Crabo |
1993 |
Steven Butler |
Camilla Martin |
Jon Holst Christensen Thomas Lund |
Lotte Olsen Lisbeth Stuer Lauridsen |
Thomas Lund Catrine Bengtsson |
1994 |
Tomas Johansson |
Lim Xiao Qing |
Andrey Antropov Nikolai Zuyev |
Katrin Schmidt Kerstin Uben |
Jan-Eric Antonsson Astrid Crabo |
1995 |
Peter Knowles |
Catrine Bengtsson |
Nick Ponting Julian Robertson |
Maria Bengtsson Catrine Bengtsson |
Lars Pedersen Anne Mette Bille |
1996 |
Peter Gade |
Liu Lufang |
Jim Laugesen Thomas Stavngaard |
Liu Lu Qiang Hong |
Jens Olsson Astrid Crabo |
1997 |
Tjitte Weistra |
Julia Mann |
Jesper Mikla Lars Paaske |
Ella Miles Sara Sankey |
Lars Paaske Jane F. Bramsen |
1998 |
Pontus Jäntti |
Margit Borg |
Michael Lamp Martin Lundgaard Hansen |
Ann-Lou Jorgensen Mette Schjoldager |
Michael Lamp Mette Schjoldager |
1999 |
Pulela Gopichand |
Takako Ida |
Michael Lamp Jonas Rasmussen |
Takae Masumo Chikako Nakayama |
Kristian Langbak Britta Andersen |
2000 |
Colin Haughton |
Anu Weckström |
Peter Jeffrey David Lindley |
Pernille Harder Majken Vange |
David Lindley Emma Chaffin |
2001 |
Irwansyah |
Christina Sörensen |
Tommy Sørensen Jesper Thomsen |
Sandra Watt Yuan Wemyss |
Robert Blair Natalie Munt |
2002 |
Antti Viitikko |
Yuki Shimada |
Jesper Christensen Jesper Larsen |
Kirsteen McEwan Yuan Wemyss |
2003 |
Björn Joppien |
Xu Huaiwen |
Michał Łogosz Robert Mateusiak |
Kumiko Ogura Reiko Shiota |
Simon Archer Donna Kellogg |
2004 |
Arvind Bhat |
Yuan Wemyss |
Joakim Hansson Fredrik Bergström |
Kamila Augustyn Nadieżda Kostiuczyk |
Fredrik Bergström Johanna Persson |
2005 |
Przemysław Wacha |
Ella Karachkova |
Imam Sodikin Irawan Andi Tandaputra |
Valeri Sorokina Nina Vislova |
Kristian Roebuck Jenny Wallwork |
2006 |
Ville Lång |
Imanuel Hirschfeld Imam Sodikin |
Marina Yakusheva Elena Shimko |
Vitaly Durkin Valerya Sorokina |
2007 |
Kenichi Tago |
Kanako Yonekura |
Robert Blair David Lindley |
Nina Vislova Valeria Sorokina |
Robert Blair Imogen Bankier |
2008 |
Rajiv Ouseph |
Elizabeth Cann |
Richard Eidestedt Andrew Ellis |
Mariana Agathangelou Jillie Cooper |
Michael Fuchs Annekatrin Lillie |
2009 |
Marc Zwiebler |
Susan Egelstaff |
Mads Conrad-Petersen Mads Pieler Kolding |
Valeria Sorokina Nina Vislova |
Aleksandr Nikolaenko Valeria Sorokina |
2010 |
Anand Pawar |
Tatyana Bibik |
Marcus Ellis Peter Mills |
Jenny Wallwork Gabrielle White |
Chris Adcock Imogen Bankier |
2011[1] |
Rajiv Ouseph |
Judith Meulendijks |
Vladimir Ivanov Ivan Sozonov |
Emelie Lennartsson Emma Wengberg |
Kim Astrup Sorensen Line Kjaersfeldt |
2012 |
Anand Pawar |
Sayaka Takahashi |
Takeshi Kamura Keigo Sonoda |
Naoko Fukuman Kurumi Yonao |
Marcus Ellis Gabrielle White |
2013 |
Brice Leverdez |
Carolina Marín |
Mads Conrad-Petersen Mads Pieler Kolding |
Eefje Muskens Selena Piek |
Robert Blair Imogen Bankier |
2014 |
Ville Lång |
Sayaka Sato |
Mathias Christiansen David Daugaard |
Gabriela Stoeva Stefani Stoeva |
2015 |
Hans-Kristian Vittinghus |
Line Kjaersfeldt |
Michael Fuchs Johannes Schoettler |
Yuki Fukushima Sayaka Hirota |
Vitalij Durkin Nina Vislova |
2016 |
Anders Antonsen |
Mette Poulsen |
Mathias Christiansen David Daugaard |
Lim Yin Loo Yap Cheng Wen |
Goh Soon Huat Shevon Jemie Lai |
2017 |
Toby Penty |
Kirsty Gilmour |
Jelle Maas Robin Tabeling |
Selena Piek Cheryl Seinen |
Jacco Arends Selena Piek |
2018 |
Liu Haichao |
Kirsty Gilmour |
Marcus Ellis Chris Langridge |
Gabriela Stoeva Stefani Stoeva |
Marcus Ellis Lauren Smith |
2019 |
Lakshya Sen |
Qi Xuefei |
Alexander Dunn Adam Hall |
Amalie Magelund Freja Ravn |
Mathias Christiansen Alexandra Bøje |
2020 |
Cancelled[note 1] |
2021 IC |
Ng Tze Yong |
Hsu Wen-chi |
Christopher Grimley Matthew Grimley |
Rachel Honderich Kristen Tsai |
Callum Hemming Jessica Pugh |
2022 |
No competition |
2023[2] |
Mads Christophersen |
Neslihan Arın |
Daniel Lundgaard Mads Vestergaard |
Gabriela Stoeva Stefani Stoeva |
Mads Vestergaard Christine Busch |