Year |
Men's singles |
Women's singles |
Men's doubles |
Women's doubles |
Mixed doubles |
1965 |
Franz Beinvogl |
Heidi Menacher |
Roger Mills Mike Rawlings |
Heidi Menacher Edeltraud Hefter |
Rupert Liebl Heidi Menacher |
1967 |
Tom Bacher |
Ruth Preuß |
Franz Beinvogl Siegfried Betz |
Brigitte Hlinka Lore Voit |
Siegfried Betz Anke Witten |
1969 |
Siegfried Betz |
Lucka Krizman |
Tom Bacher Poul Petersen |
Anne Berglund Bente Jeppensen |
Tom Bacher Bente Jeppensen |
1971 |
Hermann Fröhlich |
Monika Thiere |
Franz Beinvogl Siegfried Betz |
Ingrid Wieltschnig Elisabeth Wieltschnig |
Siegfried Betz Anke Betz |
1973 |
Poul Petersen |
Alena Poboraková |
Tom Bacher Poul Petersen |
Britta Kirchhofer Elisabeth Wieltschnig |
Hermann Fröhlich Lore König |
1974 |
Gregor Berden |
Vita Bohinc |
Gregor Berden Stane Koprivsek |
Vita Bohinc Lucka Krizman |
1975 |
Alena Poboraková |
Franz Beinvogl Siegfried Betz |
Anke Betz K. Kistler |
1976 |
Reinhold Pum |
Gregor Berden Stane Koprivsek |
Anke Betz Christa Feser |
Reinhold Pum Lore König |
1977 |
Hermann Fröhlich |
Tatjana Pravdová |
Franz Beinvogl Franz Swoboda |
Jutta Vogel Elke Weber |
Konstantin Holobradý Tatjana Pravdová |
1978 |
No competition |
1979 |
Ulrich Rost |
Hanke de Kort |
Ulrich Rost Bernd Wessels |
Hanke de Kort Karin Duyvestijn |
Bernd Wessels Ingrid Morsch |
1980 |
Helmut Streit |
Gudrun Ziebold |
Harald Klauer Hans Werner Niesner |
Bozena Wojtkowska Maria Bahryj |
Ernst Stingl Renate Dietrich |
1981 |
Chen Changjie |
Chen Ruizhen |
Viktor Samarin Leonid Paikin |
Bozena Wojtkowska Ewa Rusznica |
Chen Changjie Chen Ruizhen |
1982 |
Harald Klauer |
Angela Nelson |
Ivan Kristanto Frank van Dongen |
Alla Prodan Nadezhda Litvintscheva |
Viktor Shvatschko Nadezhda Litvintscheva |
1983 |
Syed Modi |
Sherry Liu |
Partho Ganguli Leroy D'Sa |
Linda Cloutier Denyse Julien |
Grame Robson Toni Wittaker |
1984 |
Lena Staxler |
Vitaliy Shmakov Vyacheslav Shukin |
Heidemarie Krickhaus Cathrin Hoppe |
Vitaliy Shmakov Ljubov Fedotova |
1985 |
No competition |
1986 |
Kim Brodersen |
Diana Koleva |
Claus Thomsen Henrik Svarrer |
Paula Kloet Nataliya Zhavoronkova |
Andrey Antropov Irina Rozhkova |
1987 |
Ib Frederiksen |
Astrid van der Knaap |
Pierre Pelupessy Alex Meijer |
Monique Hoogland Erica van Dijck |
Alex Meijer Erica van Dijck |
1988 |
Claus Thomsen |
Bozena Siemieniec |
Stephan Kuhl Robert Neumann |
Bozena Haracz Bozena Siemieniec |
Jerzy Dolhan Bozena Haracz |
1989[1] |
Andrey Antropov |
Elena Rybkina |
Ralf Rausch Volker Eiber |
Charlote Madsen Anne Mette Bille |
Andrey Antropov Elena Rybkina |
1990 |
David Wright Nick Ponting |
Elena Rybkina Vlada Cherniavskaya |
Christian Jacobsen Marlene Thomsen |
1991[2] |
Rikkard Magnussen |
Michael Keck Robert Neumann |
Jerzy Dolhan Bozena Haracz |
1992[3] |
Andrey Antropov |
Jo Muggeridge |
Andy Goode Chris Hunt |
Natalia Ivanova Julia Martynenko |
Simon Archer Maria Rasmussen |
1993[4] |
Chris Bruil |
Irina Serova |
Simon Archer Nick Ponting |
Anne Sondergaard Lotte Thomsen |
Nick Ponting Joanne Wright |
1994[5] |
Rickard Magnusson |
Margit Borg |
Andrey Antropov Nikolai Zuyev |
Shyu Yu-Ling Lee Ming-Hwa |
Nikolai Zuyev Nadezhda Chervyakova |
1995[6] |
Henrik Bengtsson |
Shyu Yuh-Ling |
Janek Roos Allan Borch |
Chen Li-Chin Tsai Hui-Min |
Björn Siegemund Katrin Schmidt |
1996[7] |
Kenneth Jonassen |
Mette Pedersen |
Jesper Larsen Peder Nissen |
Majken Vange Pernille Harder |
Vladislav Druzchenko Viktoria Evtushenko |
1997[8] |
Chris Bruil |
Judith Meulendijks |
Anthony Clark Ian Pearson |
Karen Stechmann Nicol Pitro |
Michael Keck Karen Stechmann |
1998[9] |
Jürgen Koch |
Carolien Glebbeek |
Craig Robertson Alastair Gatt |
Elinor Middlemiss Sandra Watt |
Kenny Middlemiss Elinor Middlemiss |
1999[10] |
Niels Christian Kaldau |
Ella Karachkova |
Svetoslav Stoyanov Mihail Popov |
Kirsteen McEwan Sandra Watt |
Kenny Middlemiss Kirsteen McEwan |
2000[11] |
Kasper Ødum |
Marina Yakusheva |
Joachim Fischer Nielsen Janek Roos |
Rebecca Pantaney Joanne Wright |
Ola Molin Johanna Persson |
2001[12] |
Kenneth Jonassen |
Tracey Hallam |
Michał Łogosz Robert Mateusiak |
Ella Karachkova Anastasia Russkikh |
Mathias Boe Britta Andersen |
2002[13] |
Ilkka Nyquist |
Sara Persson |
James Anderson Robert Blair |
Helle Nielsen Lene Mørk |
Dennis Lens Johanna Persson |
2003[14] |
Przemysław Wacha |
Xu Huaiwen |
Michał Łogosz Robert Mateusiak |
Ekaterina Ananina Irina Ruslajkova |
Simon Archer Donna Kellogg |
2004[15] |
Cheng Shao-chieh |
Lee Sung-Yuan Lin Wei-Hsiang |
Petya Nedelcheva Neli Boteva |
Jesper Thomsen Britta Andersen |
2005 |
No competition |
2006[16] |
Joachim Persson |
Juliane Schenk |
Jürgen Koch Peter Zauner |
Cynthia Tuwankotta Atu Rosalina |
Ingo Kindervater Kathrin Piotrowski |
2007[17] |
Lü Yi |
Zhu Jingjing |
Guo Zhendong He Hanbin |
Cheng Shu Zhao Yunlei |
Vitali Durkin Valeria Sorokina |
2008[18] |
Anand Pawar |
Zhang Xi |
Fran Kurniawan Rendra Wijaya |
Cai Jiani Yu Qi |
Zhang Yi Cai Jiani |
2009[19] |
Kazuteru Kozai |
Juliane Schenk |
Naoki Kawamae Shoji Sato |
Shizuka Matsuo Mami Naito |
Robert Adcock Heather Olver |
2010[20] |
Andre Kurniawan Tedjono |
Fransisca Ratnasari |
Viki Indra Okvana Ardiansyah Putra |
Rie Eto Yu Wakita |
Valeriy Atrashchenkov Elena Prus |
2011[21] |
Hsu Jen-hao |
Nozomi Okuhara |
Anthony Clark Chris Langridge |
Yuriko Miki Koharu Yonemoto |
Wong Wai Hong Chau Hoi Wah |
2012[22] |
Przemysław Wacha |
Sayaka Takahashi |
Rupesh Kumar K. T. Sanave Thomas |
Ng Hui Ern Ng Hui Lin |
2013[23] |
Kento Momota |
Yui Hashimoto |
Hiroyuki Saeki Ryota Taohata |
Misato Aratama Megumi Taruno |
Chan Yun Lung Tse Ying Suet |
2014[24] |
Sourabh Varma |
Pai Hsiao-ma |
Chen Hung-ling Lu Chia-bin |
Gabriela Stoeva Stefani Stoeva |
Robert Mateusiak Agnieszka Wojtkowska |
2015[25] |
Ng Ka Long |
Cheung Ngan Yi |
Fajar Alfian Muhammad Rian Ardianto |
Suci Rizky Andini Maretha Dea Giovani |
Edi Subaktiar Gloria Emanuelle Widjaja |
2016[26] |
Anders Antonsen |
Xu Wei |
Marcus Ellis Chris Langridge |
Ekaterina Bolotova Evgeniya Kosetskaya |
Mathias Christiansen Lena Grebak |
2017[27] |
Kanta Tsuneyama |
Kirsty Gilmour |
Takuto Inoue Yuki Kaneko |
Rira Kawashima Saori Ozaki |
Mikkel Mikkelsen Mai Surrow |
2018[28] |
Parupalli Kashyap |
Anna Thea Madsen |
Lu Chen Ye Hong-wei |
Chisato Hoshi Kie Nakanishi |
Evgenij Dremin Evgenia Dimova |
2019[29] |
Mark Caljouw |
Wang Zhiyi |
Guo Xinwa Liu Shiwen |
Liu Xuanxuan Xia Yuting |
Robin Tabeling Selena Piek |
2020[30] |
Max Weißkirchen |
Yukino Nakai |
Alexander Dunn Adam Hall |
Tsukiko Yasaki Erika Yokoyama |
Jeppe Bay Sara Lundgaard |
2021[31] |
Cancelled [note 1] |
2021[32] |
Panji Ahmad Maulana |
Clara Azurmendi |
Junaidi Arif Muhammad Haikal |
Ni Ketut Mahadewi Istarani Serena Kani |
Choong Hon Jian Toh Ee Wei |
2022[33] |
Yeoh Seng Zoe |
Hsu Wen-chi |
Lin Yu-chieh Su Li-wei |
Lee Chia-hsin Teng Chun-hsun |
Ye Hong-wei Lee Chia-hsin |
2023[34] |
Julien Carraggi |
Wang Yu-si |
Low Hang Yee Ng Eng Cheong |
Liu Chiao-yun Wang Yu-qiao |
Ethan van Leeuwen Annie Lado |