2021–22_Croatian_Third_Football_League
2021–22 Croatian Third Football League, also known as 3. HNL 2021–2022, was the 31st edition of the third tier of Croatian football league and the last at that level.
More information Pos, Team ...
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | HNK Vukovar '91 (C, O, P) | 34 | 25 | 7 | 2 | 80 | 20 | +60 | 82 | Play-off for promotion to 2022–23 Prva NL |
2 | Zrinski Jurjevac | 34 | 24 | 6 | 4 | 69 | 33 | +36 | 78 | |
3 | NK Belišće | 34 | 23 | 6 | 5 | 95 | 28 | +67 | 75 | |
4 | NK Marsonia 1909 (O) | 34 | 21 | 7 | 6 | 61 | 25 | +36 | 70 | Relegation play-off |
5 | NK Slavonija Požega (R) | 34 | 18 | 7 | 9 | 60 | 38 | +22 | 61 | Relegation to Treća NL |
6 | HNK Đakovo Croatia (R) | 34 | 16 | 11 | 7 | 60 | 38 | +22 | 59 | |
7 | Bedem Ivankovo (R) | 34 | 13 | 8 | 13 | 53 | 52 | +1 | 47 | |
8 | Slavija Pleternica (R) | 34 | 13 | 6 | 15 | 57 | 68 | −11 | 45 | |
9 | Kutjevo (R) | 34 | 12 | 7 | 15 | 59 | 62 | −3 | 43 | |
10 | NK Graničar Županja (R) | 34 | 11 | 7 | 16 | 43 | 52 | −9 | 40 | |
11 | Sloga Nova Gradiška (R) | 34 | 12 | 3 | 19 | 46 | 71 | −25 | 39 | |
12 | Oriolik Oriovac (R) | 34 | 11 | 5 | 18 | 43 | 71 | −28 | 38 | |
13 | Čepin (R) | 34 | 8 | 10 | 16 | 46 | 64 | −18 | 34 | |
14 | Darda (R) | 34 | 9 | 5 | 20 | 44 | 71 | −27 | 32 | |
15 | Vuteks Sloga (R) | 34 | 9 | 4 | 21 | 52 | 81 | −29 | 31 | |
16 | NAŠK Našice (R) | 34 | 7 | 9 | 18 | 38 | 63 | −25 | 30 | |
17 | Omladinac Gornja Vrba (R) | 34 | 8 | 6 | 20 | 35 | 63 | −28 | 30 | |
18 | Slavonac Bukovlje (R) | 34 | 7 | 4 | 23 | 36 | 77 | −41 | 25 | Relegation to inter-county leagues |
Close
First phase
More information Pos, Team ...
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Polet (SMnM) | 22 | 17 | 0 | 5 | 61 | 17 | +44 | 51 | Advance to the Promotion Group |
2 | Mladost Ždralovi | 22 | 15 | 5 | 2 | 45 | 15 | +30 | 50 | |
3 | Nogometni klub Bjelovar | 22 | 14 | 3 | 5 | 53 | 26 | +27 | 45 | |
4 | Križevci | 22 | 14 | 2 | 6 | 57 | 25 | +32 | 44 | |
5 | NK Međimurje | 22 | 12 | 3 | 7 | 40 | 33 | +7 | 39 | |
6 | Podravina Ludbreg | 22 | 8 | 7 | 7 | 35 | 41 | −6 | 31 | |
7 | Papuk Orahovica | 22 | 7 | 4 | 11 | 32 | 43 | −11 | 25 | Qualification to the Relegation Round |
8 | NK Varteks (2011) | 22 | 6 | 4 | 12 | 20 | 39 | −19 | 22 | |
9 | NK Koprivnica | 22 | 3 | 8 | 11 | 24 | 43 | −19 | 17 | |
10 | Virovitica | 22 | 5 | 2 | 15 | 25 | 52 | −27 | 17 | |
11 | Podravac Virje | 22 | 4 | 4 | 14 | 23 | 50 | −27 | 16 | |
12 | Rudar Mursko Središće | 22 | 4 | 4 | 14 | 25 | 56 | −31 | 16 |
Close
Second phase
Promotion group
More information Pos, Team ...
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Polet (SMnM) (R) | 27 | 21 | 0 | 6 | 75 | 22 | +53 | 63 | Relegation to Treća NL |
2 | Mladost Ždralovi | 27 | 19 | 5 | 3 | 54 | 18 | +36 | 62 | Play-off for promotion to 2022–23 Prva NL |
3 | Nogometni klub Bjelovar | 27 | 18 | 3 | 6 | 68 | 33 | +35 | 57 | |
4 | Križevci (R) | 27 | 16 | 2 | 9 | 69 | 35 | +34 | 50 | Relegation to Treća NL |
5 | NK Međimurje (O) | 27 | 13 | 3 | 11 | 45 | 47 | −2 | 42 | Relegation play-off |
6 | Podravina Ludbreg (R) | 27 | 8 | 7 | 12 | 39 | 61 | −22 | 31 | Relegation to Treća NL |
Close
Relegation group
More information Pos, Team ...
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | NK Koprivnica (R) | 27 | 7 | 9 | 11 | 40 | 51 | −11 | 30 | Relegation to Treća NL |
2 | Papuk Orahovica (R) | 27 | 8 | 5 | 14 | 36 | 54 | −18 | 29 | |
3 | NK Varteks (2011) (R) | 27 | 7 | 5 | 15 | 32 | 52 | −20 | 26 | |
4 | Rudar Mursko Središće (R) | 27 | 6 | 6 | 15 | 36 | 64 | −28 | 24 | |
5 | Podravac Virje (R) | 27 | 6 | 5 | 16 | 31 | 58 | −27 | 23 | |
6 | Virovitica (R) | 27 | 6 | 4 | 17 | 32 | 62 | −30 | 22 | Relegation to inter-county leagues |
Close
More information Pos, Team ...
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jadran Ploče (C) | 34 | 20 | 5 | 9 | 67 | 28 | +39 | 65 | |
2 | Hrvatski vitez Posedarje (R) | 34 | 18 | 6 | 10 | 56 | 38 | +18 | 60 | Relegation play-off |
3 | Hrvace | 34 | 18 | 6 | 10 | 46 | 39 | +7 | 60 | Play-off for promotion to 2022–23 Prva NL |
4 | HNK Zadar (R) | 34 | 16 | 11 | 7 | 69 | 28 | +41 | 59 | Relegation to Treća NL |
5 | NK Neretva (R) | 34 | 16 | 7 | 11 | 50 | 36 | +14 | 55 | |
6 | RNK Split (R) | 34 | 15 | 7 | 12 | 52 | 40 | +12 | 52 | |
7 | NK Junak Sinj (R) | 34 | 16 | 4 | 14 | 49 | 46 | +3 | 52 | |
8 | NK Uskok (R) | 34 | 15 | 6 | 13 | 51 | 54 | −3 | 51 | |
9 | Sloga Mravince (R) | 34 | 12 | 14 | 8 | 48 | 45 | +3 | 50 | |
10 | Primorac Biograd (R) | 34 | 14 | 6 | 14 | 60 | 56 | +4 | 48 | |
11 | Zagora Unešić (R) | 34 | 12 | 8 | 14 | 47 | 52 | −5 | 44 | |
12 | NK GOŠK Dubrovnik (R) | 34 | 11 | 10 | 13 | 35 | 34 | +1 | 43 | |
13 | HNK Zmaj Makarska (R) | 34 | 11 | 10 | 13 | 28 | 39 | −11 | 43 | |
14 | NK Neretvanac Opuzen (R) | 34 | 10 | 8 | 16 | 40 | 53 | −13 | 38 | |
15 | Kamen Ivanbegovina (R) | 34 | 9 | 10 | 15 | 37 | 51 | −14 | 37 | |
16 | Vodice (R) | 34 | 8 | 9 | 17 | 44 | 73 | −29 | 33 | |
17 | Urania Baška Voda (R) | 34 | 10 | 3 | 21 | 33 | 65 | −32 | 33 | |
18 | OSK Otok (R) | 34 | 6 | 8 | 20 | 48 | 83 | −35 | 26 | Relegation to inter-county leagues |
Close
More information Pos, Team ...
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | NK Zagorec Krapina (C) | 34 | 24 | 6 | 4 | 82 | 38 | +44 | 78 | Play-off for promotion to 2022–23 Prva NL |
2 | Dugo Selo | 34 | 20 | 8 | 6 | 61 | 31 | +30 | 68 | |
3 | Trnje Zagreb (R) | 34 | 18 | 9 | 7 | 64 | 43 | +21 | 63 | Relegation play-off |
4 | NK Karlovac | 34 | 17 | 11 | 6 | 68 | 24 | +44 | 62 | Relegation to Treća NL |
5 | NK Lučko (R) | 34 | 18 | 7 | 9 | 65 | 36 | +29 | 61 | |
6 | NK Maksimir (R) | 34 | 17 | 6 | 11 | 55 | 40 | +15 | 57 | |
7 | NK Vrbovec (R) | 34 | 14 | 7 | 13 | 56 | 59 | −3 | 49 | |
8 | Ravnice Zagreb (R) | 34 | 11 | 14 | 9 | 37 | 42 | −5 | 47 | |
9 | Gaj Mače (R) | 34 | 13 | 7 | 14 | 53 | 51 | +2 | 46 | |
10 | HAŠK (R) | 34 | 11 | 12 | 11 | 46 | 45 | +1 | 45 | |
11 | Vrapče Zagreb (R) | 34 | 11 | 10 | 13 | 56 | 48 | +8 | 43 | |
12 | NK Bistra (R) | 34 | 10 | 11 | 13 | 53 | 56 | −3 | 41 | |
13 | Kurilovec (R) | 34 | 8 | 12 | 14 | 39 | 44 | −5 | 36 | |
14 | Lukavec (R) | 34 | 8 | 9 | 17 | 37 | 69 | −32 | 33 | |
15 | NK Trešnjevka (R) | 34 | 7 | 8 | 19 | 53 | 78 | −25 | 29 | |
16 | NK Ponikve (R) | 34 | 7 | 7 | 20 | 32 | 53 | −21 | 28 | |
17 | HNK Segesta (R) | 34 | 6 | 8 | 20 | 33 | 76 | −43 | 26 | |
18 | Mladost Petrinja (R) | 34 | 5 | 10 | 19 | 32 | 89 | −57 | 25 | Relegation to inter-county leagues |
Close
More information Pos, Team ...
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Crikvenica (C, R) | 26 | 18 | 2 | 6 | 53 | 24 | +29 | 56 | Relegation to Treća NL |
2 | Grobničan | 26 | 16 | 7 | 3 | 66 | 23 | +43 | 55 | Play-off for promotion to 2022–23 Prva NL |
3 | Jadran Poreč | 26 | 16 | 6 | 4 | 59 | 22 | +37 | 54 | |
4 | Pazinka (R) | 26 | 12 | 5 | 9 | 31 | 33 | −2 | 41 | Relegation to Treća NL |
5 | Krk (R) | 26 | 12 | 3 | 11 | 40 | 42 | −2 | 39 | |
6 | Uljanik 1948 (R) | 26 | 10 | 7 | 9 | 44 | 32 | +12 | 37 | |
7 | Novigrad (R) | 26 | 10 | 6 | 10 | 39 | 39 | 0 | 36 | |
8 | Rudar Labin (R) | 26 | 11 | 3 | 12 | 37 | 39 | −2 | 36 | |
9 | Cres (R) | 26 | 8 | 5 | 13 | 36 | 44 | −8 | 29 | |
10 | Nehaj (R) | 26 | 7 | 8 | 11 | 26 | 40 | −14 | 29 | |
11 | Buje (R) | 26 | 9 | 2 | 15 | 22 | 36 | −14 | 29 | |
12 | Pomorac 1921 (R) | 26 | 7 | 5 | 14 | 32 | 62 | −30 | 26 | |
13 | Vinodol (R) | 26 | 5 | 9 | 12 | 31 | 47 | −16 | 24 | |
14 | Naprijed Hreljin (R) | 26 | 5 | 4 | 17 | 24 | 57 | −33 | 19 | Relegation to inter-county leagues |
Close
Quarter-finals 4 June 2022 | Semi-finals 8 June 2022 | Final 12 June 2022 | ||||||||
Mladost Ždralovi | 2 | |||||||||
Grobničan | 1 | |||||||||
Mladost Ždralovi | 1 | |||||||||
Zagorec Krapina | 0 | |||||||||
Mladost Ždralovi | 0 | |||||||||
Vukovar 1991 | 2 | |||||||||
Hrvace | 0 | |||||||||
Vukovar 1991 | 2 | |||||||||
Final 12 June 2022 | Final | |||||
NK Marsonia 1909 | 3 | |||||
Trnje | 0 | |||||
NK Međimurje | 3 | |||||
Hrvatski vitez Posedarje | 0 | |||||